Industrial Nanotech, Inc.
Nansulate Energy Saving and Asset Protection Coatings
Home About Industrial Nanotech Nansulate Products Nansulate in the News Projects Gallery NanoPioneer Community Contact Nansulate Customer Service Investor Relations
Kursun Emisyonu Engelleme Korozyon Engelleme Isi Yalitimi Kuf Dirence Enerji Tasarrufu
0532-2150278 Isitma Sogutma Giderlerini Azaltma
 

Buildings Magazine Award

Best Products Award from BuilderNews

 

 

Nansulate® SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Nansulate ürünlerimiz hakkında ek bilgi için aşağıdaki SSS bölümüne bakınız. Aradığınızı bulamazsanız lütfen Müşteri Servis ekibimize contact@nansulate.com e-posta adresine yazınız. veya +1 239-253-0346 telefon numarasını arayınız; sorularınızı yanıtlamaktan memnun kalacağız.

SSS kategori seçiniz

ENERJİ TASARRUFU SORULARI

NASIL ÇALIŞIYOR SORULARI

UYGULAMA SORULARI

 

GÜVENLİK

SORULARI

PERFORMANS SORULARI

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER

 

KONUTLAR/YAPILAR

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ HAKKINDA SORULAR

 

NAKLİYE SORULARI

TEŞVİK SORULARI

ÇEŞİTLİ SORULAR

NANSULATE®'İN R-DEĞERİ VAR MI?

 

 

ENERJİ TASARRUFU SORULARI

S. Nansulate® uygulaması sonrasında endüstriyel müşterileriniz ne kadar tasarruf sağladılar?

C: Müşterilerimizden birisi olan Henateks, Trakya'da kurulu bir tekstil kumaş boyahanesi, tüm ısıl işlem makinalarına Nansulate® uygulayarak sadece 2008 yılında $460,000 tasarruf sağlamıştır. Bu konuda Global ,Processing Dergisi'nde çıkan yazıyı okumak için : http://www.nansulate.com/pdf/globalprocessing_nov_dec2009.pdf ve Henateks örnek çalışma sayfalarımıza bakabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/Heneteks_2008savings.pdf

Endüstriyel Kataloğumuzda, diğer müşterilerimizin enerji tasarrufları konusunda bilgileri bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/Nansulate_Industrial_Brochure.pdf

Endüstriyel müşterilerimiz, Nansulate® uygulaması sonrasında genelde %15-20 civarında enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmektedirler.

S: Nansulate® ile LEED puanı kazanmak mümkün müdür?

C: Nansulate® boyaları LEED sertifikalandırması kapsamında LEED puanları kazanmanıza yardımcı olabilir. Bizim Nansulate® ve LEED Kolay Referans Sayfalarımız, LEED puanları kazanmanızı kolaylaştıracaktır. LEED sayfalarımızı burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/Nansulate_and_LEED.htm

S: Konutunda Nansulate® uygulayan müşteriniz ne kadar tasarruf sağladı?

C: Müşterilerimizden birisi, Oklahoma'dan Gary Davis enerji giderlerinde %45 tasarruf sağlamıştır. İlgili verileri ve grafikleri burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/CaseStudies/gdavis_casestudy.pdf

Connecticut'taki bir diğer müşterimiz ısıtma sisteminde %41 tasarruf sağlamıştır. http://www.nansulate.com/nansulate_residential_casestudies.htm

Yapı ve konut uygulaması yapan müşterilerimiz Nansulate® uygulaması sonrasında %20-40 aralığında enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmişlerdir.

S: İşyerimizde kullandığımız elektrik faturası devamlı artmaktadır. Ürününüzü iç duvarlara uygulayarak elektrik faturasını düşürebilir miyizl?

C: Nansulate® Translucent GP, ısı direncini artırmak ve ısıtma/soğutma giderlerini azaltmak anlamında çok etkindir. Nansulate® iç duvarlara, ısı yalıtımı yanısıra küf ve ne direnci için, fırça, rulo veya boya spreyleme makinaları ile kolaylıkla uygulanır. Yeşil bina örnek çalışmalarımızı burada bulabilirsiniz ve Nansulate®.sayesinde, Istanbul'daki kışı, aylarca ısıtma ihtiyacı olmaksızın geçiren ofisimiz hakkındaki verileri okuyabilirsiniz. Müşterilerimiz, Nansulate® kullanımı sonrasında %20 ve üzerinde enerji tasarrufu elde etmektedirler.

NASIL ÇALIŞIYOR? SORULARI

S: Nansulate® yansıma(reflectivity) veya absorpsiyon yoluyla mı çalışıyor?

C: Nansulate®, ısı yalıtımını bu yöntemlerle(reflectivity ve/veya absorption) sağlamamaktadır. Nansulate® ısı yalıtımını düşük ısı iletkenliği sayesinde gerçekleştirmektedir. Nansulate, birkaç bağımsız test laboratuvarınca teste tabii tutulmuştur. Yapı Elemanlarının Termal Performans testi olan ISO Standard 8990:1999( Thermal Performance of Building Assemblies) test sonuçlarında, 3 kat Nansulate® uygulanan duvardaki ısı akışının %34.8 azaldığı gösterilmektedir. Test verilerini burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/thermal_insulation_data.htm

Bir başka test, enerji tasarrufu teşvik programı kapsamında, Meksika hükümeti adına Federal Electric Company tarafından yapılmıştır. Nansulate®'in metal çatılarda kullanımının gerek gündüz, gerekse gece saatlerinde enerji tasarrufu sağladığı gösterilmiştir. Test raporuna buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/CFE_Nansulate_Report_Eng.pdf

S: Nansulate® buhar engeli oluşturur mu?

C: Nansulate® buhar engeli oluşturmaz. Nefes alabilme özelliği vardır(5 perms/inch @23ºC).

S: Nansulate®'in küfe karşı direncini sağlayan bir katkı maddesi mi vardır?

C: Nansulate® doğal olarak su-itici(hydrophobic) olduğu için mükemmel düzeyde nem, küf ve korozyon direnci sağlar, herhangi bir küf engelleyici kullanmadan küf oluşumuna karşı direnç gösterir.

S: Nansulate® nasıl ısı yalıtımı sağlar ve ne denli etkindir?

C: Nansulate® düşük ısı iletkenliği ile ısı yalıtımı sağlar. Nansulate®'in ısı kaybını azaltmakta sağlayacağı fark konusunda aşağıdaki rakamlar bilgi verecektir:

Burada bağımsız test laboratuvarınca ISO Standard 8990:1999'e göre test edilen 3 kat uygulamalı yüzeydeki ısı kaybına ait bilgiler verilmektedir. .

16.7ºC delta T Ortam Sıcaklığı 21.8ºC


Isı Kaybı/watts

Yalıtımsız Yüzey

32.003

Nansulate® ile yalıtılmış yüzey

20.860Bu ısı kaybında %34.8 azalmaya karşılık gelmektedir.S: Nansulate®'in arkasındaki Bilim ve Teknoloji nedir?

C: Nansulate''in eşsiz Hydro-NM-Oxide malzemesi, nano-boyutlardaki iç mimari yapı ile ısı geçişini engelleyen mikro-ölçekli bir malzemedir. Ürünün diğer faydaları, nem, küf ve korozyon direncidir. Kaplamaların şeffaf olması nedeniyle de uygulandığı yüzeylerin görünümünü değiştirmez. Nansulate®'in arkasındaki bilim ve teknoloji için bu videoyu izleyebilirsiniz: YouTube Video Channel Uygulama resimleri galerimize de buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/green_projects.htm

S: Nansulate® bünyesinde ısıyı tutar mı?

C: Nansulate® ısı transferi için bir kalkan oluşturur, ancak bünyesinde ısı tutmaz. Düşük ısı iletkenliği nedeniyle, ısı transferini azaltarak ısı yalıtımı sağlar.

 

UYGULAMA SORULARI

Uygulama Talimatları

S.. Ürünleriniz ne tür yüzeylere uygulanabilir?

C: Nansulate®, birçok farklı yüzeye mükemmel yapışma özelliğine haizdir. Aşağıda ürün bazında uygulama yapılabilecek yüzeyler hakkında bilgi verilmiştir:

Nansulate® HomeProtect Clear Coat – Şeffaf. Ticari ve konutsal yapılarda iç ve dış cepheler için. Metal olmayan tüm yüzeylere(ahşap, tuğla, çimento, beton panel, alçı panel, vb...) ve metal yüzeylere(bakır borular, sıcak su kazanları, çelik, havalandırma kanalları, aluminyum vb...) uygulanabilir.

Nansulate® High Heat – Çelik, bakır, aluminyum vb. metal yüzeyler için. 204 ºC'ye kadar ısı yalıtımı ve korozyon engelleme amaçlı olarak birçok farklı uygulamada kullanılabilir.

Nansulate® Translucent PT – Çelik, bakır, aluminyum vb. metal yüzeyler için. 125 ºC'ye kadar ısı yalıtımı ve korozyon engelleme amaçlı olarak birçok farklı uygulamada kullanılabilir.

Nansulate® Translucent GPMetal olmayan, ahşap, çimento, plastik vb. yüzeyler için.. 125ºC'ye kadar ısı yalıtımı ve küf engelleme amaçlı olarak birçok farklı uygulamada kullanılabilir. GP'nin olası gıda teması konusunda her hangi bir zarar içermediğine dair NSF kayıtı bulunmaktadır.

S.. Katlar arası kuruma süresi nedir? Uygulama sonrası ne kadar sürede tam kuruma gerçekleşir? Kürlenme süresi nedir?

C: İlave Nansulate® katmanlarını yaklaşık 1 saat bekleme süresi sonrasında uygulayabilirsiniz. Bir sonraki katı uygulamadan önce, bir önceki katın elle temasta yapışkanlık göstermediğinden emin olmanız gereklidir.

Uygulama sonrası tam kuruma 48-72 saat içerisinde gerçekleşir. Tam kürlenme süresi 30-60 gündür(havadaki neme bağlı olarak değişiklik gösterir). Tam kürlenme sonrası, Nansulate® ısı yalıtım kapasitesinin tamamını gösterir.

S.. Ürünlerinizi ne kadar kalın uygulamak gerekiyor?

C: Tüm Nansulate® ürünleri(EPX hariç) her kat için 75-125 mikron ıslak film kalınlığında uygulanmalıdır. Fazla kalın uygulanması durumunda, kuruma sonrası üründe çatlama veya soyulma meydana gelebilir. Film kalınlık ölçümü için ucuz ölçüm metrelerini hırdavatçılardan temin edebilirsiniz.

S: Nansulate® başka bir malzeme ile karıştırılabilir mi?

C: Hayır, Nansulate® başka bir malzeme ile karıştırılmamalıdır.

S.. Nansulate® sıcak metal yüzeye uygulanabilir mi?

C: Evet, düzgün uygulama tekniği ile Nansulate® 107ºC'ye kadar sıcak yüzeylerde kullanılabilir. Bu uygulama tekniği için High Heat özel uygulama talimatları sayfamıza bakınız.

S.. Nansulate® hangi sıcaklıklarda uygulanabilir?

C:Nansulate® donma noktasının altında uygulanamaz ve tam kürleşme olmadan donma noktası altındaki sıcaklarda kullanılamaz. Nansulate® ürünleri uygulama sıcaklık aralığı 4ºC-100ºC arasıdır.

S.. Boyalı bir yüzeye Nansulate® uygulanabilir mi?

C: Piyasada çok çeşitli tip ve yüzeye yapışma özelliklerinde farklılık gösteren boyalar bulunmaktadır. Bu durumda yüzeye tutunma gücü tamamen alttaki boyanın yapışma gücüne bağlıdır.Nansulate® sağlam bir boya yüzeyine rahatlıkla uygulanabilir. Bazı durumlarda, yapışma gücünü artırmak için boyalı yüzeyi hafifçe aşındırmak gerekebilir.

Boyayacağınız yüzeyin su bazlı akrilik boya ile boyanabilir olduğundan emin olunuz. Emin değilseniz, küçük bir alanda deneme uygulaması yapınız.

S.. Paslı bir yüzeye Nansulate® uygulanabilir mi?

C: Nansulate® uygulaması öncesinde pasın çelik fırça ile fırçalanması ve pas temizleme işleminin yapılması gereklidir.

S. Kaplama oranı nedir?

C: Nansulate® Translucent PT/GP/High Heat & HomeProtect: teorik olarak 1 galon(3.79 litre) boya ile 13.92-16.26 m² yüzeye önerilen minimum 3 kat uygulama yapılabilir. Yüzeyin pürüz durumuna bağlı olarak, sarfiyat artış gösterebilir.

Nansulate LDX, kurşun emisyonu engelleme boyasından 1 galon ürün ile önerilen iki kat uygulama olarak 20.0 m² yüzey yapılabilir.Yüzeyin pürüz durumuna bağlı olarak, sarfiyat artış gösterebilir.

S. Uygulama için ne tür bir ekipman gereklidir?

C: Nansulate® kendinizin de yapabileceği, uygulaması kolay bir üründür. Havasız spreyleme makinaları, düşük basınçlı spreyleme makinaları, fırça veya rulo ile uygulanabilir. Detaylı bilgi için uygulama talimatı nı indirebilirsiniz.

Not: Nansulate EPX 2-komponentli epoksi sistemi için yüksek basınçlı granül spreyleme makinaları kullanılmalıdır. Uygulama bilgilerini EPX sprey uygulama talimatı sayfamızda bulabilirsiniz.

S.: Nansulate ile ne tür rulo kullanmalıyım?

C: Doğru ruloyu seçmek için üründen çok uygulama yapılacak yüzey önemlidir.

Aşağıda doğru ruloyu seçmek için öneriler bulunmaktadır:
---------------------------------------------------------------


Doğru Rulo Seçimi.

İNCE – uzunluk (3-6 mm). Alçı panel, düz satıhlı ahşap vb. düz yüzeylerde kullanım için.

ORTA – uzunluk (9-12mm). Tekstüreli, kumlu, çimentolu yüzeyler için.

KALIN – uzunluk (20-30 mm). ; Ahşap ve asfalt shingle, beton panel, beton blok vb düzgün olmayan yüzeyler için

Tüm rulolar için ana kural, düzgün yüzeyler için kısa, pürüzlü yüzeyler için uzun elyaflı rulo kullanımıdır.

S.. En fazla kaç kat uygulama yapabilirim?

C: Fiziksel anlamda yapılabilecek kat sayısı konusunda bir sınırlama yoktur, ancak en yüksek sıcaklık düzeyinde bile maksimum uygulama sayısı 24'tür.

S.. Nansulate® renklendirilebilir mi?

C: Nansulate® Translucent veya HomeProtect ClearCoat ürünlerimizin renklendirilmesini tavsiye etmemekteyiz. Ancak, Nansulate® ürünü uygulaması sonunda üzerini renkli bir boya ile boyayabilirsiniz. Nansulate® üzerine su-bazlı boya uygulamak için en az 72 saat beklenmesini öneriyoruz. Su bazlı olmayan boya uygulanması durumunda ise en az 30 gün beklenmesi gerekmektedir.

S.: Nansulate®'in renkli boyaları var mı?

C: Nansulate, sadece Şeffaf ve mat olarak üretilmektedir. Renkli ürünlerimiz yoktur.

S.: Isı transferini azaltmak için Nansulate Camlara uygulanabilir mi?

C: Nansulate ısı yalıtımı amaçlı olarak cam üzerine uygulanabilir, ancak ürünün pencere camları üzerine uygulanmasını, hafif buzlu cam görüntüsü vermesi nedeniyle, tavsiye etmiyoruz. Ancak, güneş ışığının indirek girişinin istendiği çatı pencerelerinde, ve benzer uygulamalarda, güneş ışığının geçişini olanaklı kılması yanısıra etkin bir ısı yalıtımı da sağlayacaktır.

Cam uygulamalarında, cam üzerine yağmur veya çiğ düşmesinden önce, uygulama sonrası en az 30 gün geçmiş olduğundan emin olunuz.

S: Nansulate® toz boya olarak uygulanabilir mi?

C: Nansulate® toz boya olarak uygulanamaz. Su bazlı sistem olduğu için, uygulama yöntemi fırça, rulo veya boya püskürtme sistemleri iledir.

S: Nansulate® uygulaması yapan ekipleriniz bulunmakta mıdır?

C: Kritik uygulamalarda veya talep doğrultusunda, uygulamanın doğru yapılmasını sağlayan ekibimiz bulunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen bizi arayınız.

S.: Nansulate ne kadar şeffaftır?

C: Nansulate'in şeffaflığı oldukça yüksektir. Sadece cam üzerinde hafif puslu bir görünümü vardır. Aşağıda bir kağıt mendil kutusunun sağ tarafının 3 kat HomeProtect Clear Coat ile kaplanmış halinden sonra çekilmiş olan 2 fotoğraf bulunmaktadır. Normal ışık ve parlak ışık altında görünüm için büyük resimleri tıklayabilirsiniz. Metal-olmayan-yüzeyler ve metal yüzeyler deki uygulama resimleri için bağlantıları tıklayınız.

Ne kadar şeffaf?

(Aşağıda bir kağıt mendil kutusunun sağ tarafının 3 kat HomeProtect Clear Coat ile kaplanmış halinden sonra çekilmiş olan 2 fotoğraf bulunmaktadır. Daha büyük görüntüler için resimleri tıklayınız.)

HomeProtect Clear Coat box - low light HomeProtect Clear Coat box - direct light

 

S.: Nansulate diğer yalıtım ürünleri ile birlikte kullanılabilir mi?

C: Evet, Nansulate cam elyafı veya köpük gibi diğer yalıtım ürünleri ile birlikte kullanılabilir. Nansulate'in sert bir yüzeye uygulanması ve köpük veya benzeri bir ürünle temas edecekse, önce tam kürleşme süresinin geçmesinin beklenmesi gereklidir. Bizim ürünümüzün yanısıra başka bir yalıtım kullanılması durumunda, Nansulate'in etkin nem direnci diğer yalıtım ürününün de etkinliğini artıracaktır.

S.: Nansulate, diğer yalıtım ürünlerine veya sistemlerine uygulanabilir mi?

C: Nansulate esnek yalıtım yüzeylerine uygulanamaz, Nansulate katı bir yüzeye uygulanmalıdır. Katı levha tipi veya benzer yalıtım sistemlerine uygulanabilir.

S.: Bu ürün köpük gibi mi çalışıyor? Uygulama için pahalı makineler gerekli mi veya sadece fırça ile yapabilir miyim?

C: Nansulate boya gibi uygulanır ve kuruyunca ince bir film tabakası oluşur. Köpük gibi şişmez. Uygulama için özel ekipman gerektirmez, fırça, rulo veya boya spreyleme makinası ile uygulanabilir.

S.: Nansulate zeminde kullanılabilir mi?

C: Nansulate bir zemin kaplaması değildir ama halı, parke gibi başka bir zemin kaplaması altına kullanılabilir. En iyi sonuçlar için, Nansulate'in üzerini başka bir şeyle kapatmadan önce tam kürleşmesini beklemeniz gerekir.

S.: Nansulate teknelerde kullanılabilir mi? Suyla temas durumunda ne olur?

C: Nansulate, tekne gövdeleri ve çatılarında, motor bölümlerinde ve diğer su üzeri bölümlerde korozyon engelleme ve ısı yalıtımı amaçlı kullanılabilir.

Nansulate üzerine su sıçramasına dayanıklıdır, ancak uzun süreli olarak suyun içerisinde iken ısı yalıtım özelliğini koruyamayacaktır. .

S.: Nansulate üzerine duvar kağıdı yapılabilir mi?

C: Nansulate üzerine duvar kağıdı uygulaması bazı müşterilerimiz tarafından başarıyla yapılmıştır. Ancak duvar kağıdı ile kaplamadan önce, Nansulate'in tam kürleşmesinin(30-60 gün) beklenmesi gereklidir. Ayrıca duvar kağıdının yapışıp yapışmadığının küçük bir alanda denenmesini öneriyoruz. Farklı duvar kağıtları için farklı tiplerde yapıştırıcılar kullanılmakta olduğundan, tam uygulama öncesinde deneme yapılmasını önemle tavsiye ediyoruz.

S.: Duvar kağıdı üzerine Nansulate uygulanabilir mi?

C: Nansulate bazı duvar kağıtları üzerine uygulanabilir. Duvar kağıdının duvar iyice yapışmış olması gereklidir. Duvar kağıdında kullanılan mürekkepin akmadığından ve renk değiştirmediğinden emin olmanız için önce küçük bir alanda denemenizi öneriyoruz..

S.: Stucco vb. doğal taş yüzeylerde Nansulate uygulanabilir mi? Bazen Stucco yüzeylerde çatlaklar oluşuyor.

C: Stucco tip yüzeyler boyama anlamında zor yüzeyler olmasına rağmen, bu tür yüzeylerde Nansulate başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Yüzeyin gözenekliliğine bağlı olarak öngörülen sarfiyat miktarı değişiklik gösterebilir.

S.: Nansulate'i odalar arasındaki duvarlarda mı ya da sadece dış cephe duvarlarında mı kullanmalıyım?

C: Önerdiğimiz uygulama şekli; evinizi bir fanus gibi kapatacak ve ısı kalkanı oluşturacak şekilde dışa bakan iç duvarların ve çatı veya tavanların yalıtımıdır. Ev içindeki odalar yaklaşık eşit sıcaklıkta tutulduğu için, iç duvarlarınızı boyamanıza gerek yoktur.

S.: Nansulate giysi, çadır veya diğer kumaş yüzeylerde uygulanabilir mi?

C: Nansulate kumaşlarda uygulanacak kadar esnek değildir.

S:.: Nansulate aluminyum panelli treylerlerde çalışır mı?

C: Evet, korozyon engelleme ve ısı yalıtımı için Nansulate aluminyum kaplı treylerlerde kullanılabilir. Benzer bir uygulama yapmış olan bir müşterizin görüşlerini özel uygulamalar müşteri görüşleri sayfasından bulabilirsiniz.

S.: Nansulate bina içinden mi, yoksa dışından mı uygulanmalı?

C: Nansulate bir duvara içeriden veya dışarıdan uygulansın, benzer ısı yalıtımı özelliği gösterecektir. Ana fark, içeriden uygulamaların dışarıdan uygulamalara kıyasla, dış etkenlerden dolayı daha uzun ömürlü olmasıdır. İçeriden uygulamalar için en az 10 yıl, dışarıdan uygulamalar için ise, en az 5-10 yıllık bir ömür öngörmekteyiz.

S.: Ne zaman astar kullanmak gereklidir?

C: Çoğu uygulama için astara gerek yoktur. Nansulate temiz ve kuru yüzeylere aynen uygulanabilir. Yüzeyin toz, yağ, kir, pas vb.'den arındırılmış olması gereklidir. Paslı yüzeyler tel fırça veya diğer mekanik yöntemlerle pastan arındırılmalı ve pas nötralizasyon kimyasalı uygulanmalıdır. Nansulate'i sulandırmayınız, inceltilmeye gerek yoktur. Düzgün olmayan, veya çok gözenekli yüzeylerde astar gerekli olabilir.

S.: Buharın çok olduğu banyo gibi yerlerde Nansulate kullanılabilir mi?

C: Banyo gibi yüksek nemli ortamlarda, ürünün kürleşme süresi daha uzun olabilir. (kürleşme süresi için uygulama talimatları bölümüne bakınız). Ayrıca, uygulama öncesi ve sonrasında; iyi bir yapışma olması için yüzeyin kuru olmasına ve en az 72 saat süreyle kuru kalmasına dikkat ediniz

S Nansulate® fayans kaplı duş kabinlerine uygulanabilir mi?

C: Duş kabini gibi devamlı nemin olacağı alanlarda Nansulate® kullanımını önermiyoruz. Ancak banyolarda duş kabini haricindeki diğer bölgelerde uygulanabilir.

Nansulate'in banyo duvarlarında kullanımı sadece ısı yalıtım sağladığı için değil, aynı zamanda küf direnci sağlaması nedeniyle çok iyi bir fikirdir. Banyo duvarlarınızı iyice temizledikten sonra, son kat uygulaması olarak Nansulate uygulamanız durumunda, Nansulate duvarda küf oluşumunu engelleyecektir. (Küf direnci için son katın Nansulate olması gereklidir)

S.: Ürünleriniz döküm akrilik ürünlere yapışır mı?

C: Nansulate, cam dahil bir çok yüzeye mükemmel yapışır. Uygulandığı yüzeyde yağ olmadığı sürece, yapışmama sorunu yoktur.

Çok düz, pürüzsüz veya zor yüzeylere iyi bir yapışma sağlamak için, ilk katın mümkün olduğunca çok ince(50-75 mikron) yapılması önerilir. Bu katın tamamen kuruması için yaklaşık 8 saat beklenmelidir. İlave katmanları da ince veya normal kalınlıkta uygulamayla gerçekleştirebilirsiniz.

S: Nansulate® aluminyum teknelerin korozyon sorunu olan sintine bölgesinde kullanılabilir mi? Bu bölge su altında değil ama, zaman zaman su ile temas sözkonusu, bu durumda bu bölgeye uygulama yapmak mümkün müdür?

C: Nansulate® tekne gövdelerinde, motor bölümlerinde ve su üzerinde kalan alanlarda, korozyonu engellemek ve ısı yalıtımı amaçlı kullanılabilir. Bu bölgeye uygulama yapılıp yapılamaycağı, sintine bölgesindeki suyun miktarına bağlıdır.

Nansulate su sıçramasına karşı dayanıklıdır, ama daimi suyla temas durumunda uygulandığı yüzeyde kalması mümkün olmayacaktır.

S: Nansulate®'in doğru uygulanmasını gösterecek ve dünya çapında istenilen yere gidebilecek uzmanlarınız var mıdır?

C: Uygulama konularında yardımcı olacak uzmanlarımız yoktur, ancak ürünlerin uygulaması zor değildir, ve uygulama konusunda teknik desteği telefon veya video-konferans ile sağlamamız mümkündür. Birçok ülkede uygulama konusunda yardımcı olacak distribütörlerimiz bulunmaktadır.

S: Nansulate®'in boya spreyleme makinası ile spreylenmesi durumunda, kullanımdan önce inceltilmesi gerekiyor mu?

C: Hayır, Nansulate®'in uygulama öncesinde herhangi bir şeyle inceltilmesine gerek yoktur. Bazı özel durumlarda, çok az bir su(1 galon için çeyrek su bardağı) ilave edebilirsiniz. Ürünün inceltilmesi, bu unsurları negatif olarak etkileyebilir; yalıtım özelliği, boyanın stabilitesi, yapışma özelliği, nem ve korozyon direncs vs..

S: Nansulate®'i 100-120ºC 'de çalışan bir sistemde kullanmak istiyoruz, kaç kat uygulamamızı ve katlar arasında ne kadar beklememizi öneriyorsunuz?

C: Nansulate®'i 100-120ºC 'de çalışan sistemde, “sisleme” yöntemiyle uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde, ürün çok çok ince katmanlar halinde yüzeye püskürtülmektedir. İstenilen kalınlığa ulaşmak için, bu yöntemle daha çok kat atmak gerekecektir, ancak sistemin durdurulmasına gerek yoktur. Bu yöntem hakkında detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz: Nansulate High Heat Uygulama Talimatları. Genel olarak, her kat arasındaki bekleme süresi 1 saattir. Yukarıdaki yöntemi uyguluyorsanız, bu süre yaklaşık 30 dakikadır. Boyanın yüzeyine dokunulduğunda boyanın kuru olduğundan, ve ele yapışkanlık göstermediğinden emin olmanız gerekmektedir. .

S: Nansulate® uygulaması için ne tür püskürtme makinası öneriyorsunuz?

C: Havasız veya HVLP spreyleme makinalarını öneriyoruz. sprayer. 0.011 veya 0.013 inç uç ile mümkün olan en düşük basınçta çalışmanızı öneriyoruz. .

Nansulate® EPX epoksi sistemi için, “ Texture Sprayer” veya “Hopper Gun” kullanabilirsiniz.

S: Nansulate®'i aracıma uygulamak istiyorum. to my RV? Nansulate®'i içeriden mi, yoksa dışarıdan mı uygulamalıyım?

C: Nansulate®, ısı transferini azaltmak, daha kolay ısıtma/soğutma sağlamak için, her tür araca içeriden uygulanabilir. Bu amaç için, Nansulate® Home Protect Clear Coat ürünümüzü kullanabilirsiniz. ;Araç uygulamaları için, dışarıdan ziyade içeriden uygulama yapılmasını öneriyoruz.


S: Kürlenme süresini hızlandırmak için ne yapabiliriz?

C: Düşük düzeyde ısı kürlenme süresini hızlandıracaktır. Parçaların hızlı kürlenmesi için, 52-66ºC' sıcaklıkta tutulmalarını öneriyoruz.

S: Nansulate® uygulaması sonrasında ne zaman yalıtım özelliğinin tamamı ortaya çıkacaktır?

C: Nansulate'in tam kürlenme süresi 30 gündür (veya ortam nemi ve yapılan kat sayısına bağlı olarak, daha uzun bir süre), ve tam kürlenme sonrasında, Nansulate® ısı yalıtımı özelliğinin tamamını gösterecektir. Nansulate®, su-bazlı olduğu için, kürleşme süresi boyunca boyadaki nem dışarıya çıkmaktadır. Ürün, ısı transferini azaltma özelliğini, kürleşme süresinin son 15 gününde göstermeye başlayacaktır ve kürleşme ilerledikçe yalıtım özellği artacaktır. Ancak tam kürleşme sonrasında ürün yalıtım özelliğinin tamamını gösterebilecektir..

S: 10 kat bir uygulama için kaplama oranı nedir?

C: Her galon, tek kat uygulamada yaklaşık 42 m² verecektir. 10 kat uygulama ile, 1 galon ürünle 2 m² yüzey yapılabilir.

S: Nansulate®'in kıvamı kalın mıdır?

C: Hayır, Nansulate® kalın değildir. Normal su-bazlı boyalar gibidir ve onlar gibi fırça, rulo veya boya spreyleme makinaları ile kolaylıkla uygulanır. Ürünün nasıl göründüğünü aşağıdaki fotoğraflardan görebilirsiniz.
http://www.nansulate.com/images/gallery/turkey_building_1.jpg
http://www.nansulate.com/images/gallery/nigel_burkin_hpcc2.jpg
http://nansulate.com/nanoblog/assets_c/2009/10/P8210013-557.html

S: Boyanın uygulaması sırasında uygulama kalınlığının 75-125 mikron olduğunu nasıl kontrol edebilirim?

C: Uygulama kalınlığını, ıslak film kalınlığını ölçen metrelerle yapabilirsiniz. (Burada bir Örnek bulunmaktadır). Görsel anlamda, uygulanan ürün şeffaf görünümde olmalıdır. Ürünün süt-beyaz görünümde olması, uygulamanın kalın yapıldığını gösterir.

S: Nansulate® EPX uygulaması için özel makinalara gerek var mıdır?

C: EPX'i spatula, mala veya “texture sprayer” veya “hopper gun” spreyleme makinaları ile uygulayabilirsiniz. EPX Part A ve Part B'nin iyice karıştırılması için de matkap ucuna takılabilir karıştırıcı kullanılmalıdır. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/EPX_sprayapplication_tips.pdf

S: Nansulate® Solar nerelerde uygulanabilir?

C: Nansulate® Solar ısı yalıtım boyaları, güneş enerjisi kollektörlerine(arka ve alt yüzeyler), su ısıtıcılarına ve diğer güneş enerjisi sistemlerine uygulanabilir. Nansulate Solar kullanımının, düz plakalı güneş kollektörlerinin ve boru, eşanjör, su ısıtıcı gibi ek sistemlerinin ısı tutma kapasitesini %20'den fazla artırdığı kanıtlanmıştır.

S: Nansulate®'i yol ve trafik işaret levhalarına uygulamak istiyoruz, ancak alttaki yüzeye zarar vermeden kimyasal temizlik yapma olanağımızın olması gerekiyor.

C: Nansulate® yol ve trafik işaret levhalarında kullanılabilir. Ürün su-bazlı akrilik olduğu için, ürünü yüzeyden sökmek diğer akrilik boyalar gibidir. Ürün, özellikle bu tür uygulama için test edilmemiştir, bu nedenle ürünün trafik levhalarını koruma amacınıza uygun olup olmadığını denemenizi öneriyoruz.

S: Nansulate®'i çocuk oyun parklarındaki plastik ekipmanlarına uygulamak istiyoruz, ama giysilere bulaşmayacağından emin olmamız gerekiyor.

C: Ürün, plastik yüzeylerde uygulanabilir, ve tam kuruma sonrasında(yaklaşık 72 saat) giysilere bulaşmayacaktır. Ürün, bu tür bir uygulamada test edilmemiştir. Bu nedenle, bu tür bir uygulama öncesinde ürünün aşınma direncinin yeterli olup olmadığını görmek için deneme yapılmasını öneriyoruz.

başa dön

GÜVENLİK SORULARI

S.. Nansulate ne kadar güvenlidir? Nanoteknoloji hakkında çeşitli şeyler duymaktayız ve kullanımının ne kadar güvenli olduğunu, ve yeterince test yapılıp yapılmadığını merak ediyoruz.

C: Nano-teknolojik ürünlerin güvenliği hakkındaki soruları anlamaktayız, ve bu sayede bu soruları yanıtlamak ve ürünlerimizin güvenli olduğunu anlatmak fırsatı için de memnunuz. Nansulate alanında önde gelen bir laboratuvar tarafından toksikolojik bakımdan incelenmiştir, ve bizim Sağlık Ve Güvenlik hakkındaki Yazı. yı burada okuyabilirsiniz. Nansulate, su bazlı olup, zararsız ve tehlikesizdir. Halkın genel kullanımı için güvenlidir. Nansulate'in gıda sektöründe kullanılabilmesi için gerekli NSF kayıt ı bulunmaktadır. Bu kaydı indirmek için burayı tıklayınız

Nansulate'in kullandığı nano-malzeme, mikron boyutlarında olup, ürünün yüzey kimyasını etkileyen ve Nansulate'in eşsiz özellikte olmasını sağlayan iç mimari yapısında nano boyutlar bulunmaktadır. Ürünlerimizin güvenli olduğu konusunda Çevresel Veriler Sayfasına bakabilirsiniz.

S.. Uygulama sırasında kullanım özel güvenlik ekipmanı gerektirir mi?

C: Normal boya uygulamalarında önerilen genel önlemleri almanız yeterlidir. Alanın mümkün olduğunca hava almasını sağlayınız, gerekirse boyacı maskesi ve koruyucu giysi kullanınız.

S: Nansulate® çevre-dostu, "yeşil" bir ürün müdür?

C: Evet. Nansulate® boyaları, düşük VOC ile çevre dostudur. Su bazlı bir boya olarak, şeffaf, ince bir kaplamayla nem, küf, korozyon direnci ve ısı yalıtımı sağlar. Enerji tüketimini ve dolayısıyla karbon emisyonlarını azaltır.

S.. Nansulate® yanıcı mıdır?

C: Nansulate® class A yangın derecesine sahiptir. Uygulandığı yüzeyin yanma özelliğini ne azaltır, ne de artırır.

S.. Nansulate® uygulaması sırasında herhangi bir koku var mıdır?

C: Diğer su-bazlı boyalardakine benzer bir koku hissedebilirsiniz. Ürün kurudukça koku azalacaktır.

S. Nansulate® uygulaması sonrasında temizlik için ne kullanmalıyım?

C: Az deterjan ve suyla yıkamak yeterlidir.

S.: Her hangi bir zararlı gaz çıkışı var mı(sağlığı veya insanın rahatını etkileyen) veya VOC düzeyi nedir?

C: Bizim Nansulate ürünlerimiz düşük VOC olarak değerlendirilmektedir. Ürünlerin VOC oranı 100 gram/litredir. (VOC= uçucu organik madde)

Nansulate, su bazlı olup, herhangi zehirli bir komponent içermez. Zehirli bir gaz çıkışı da yoktur.

S: Nansulate® Crystal, uygulama sonrası çatı yüzeyini kayganlaştırır mı?

C: Nansulate® Crystal, parlak veya kaygan değil, düzgün bir yüzey oluşturur. Yüzeyin kaygan olup, olmayacağı uygulamanın yapıldığı yüzeye bağlıdır.

başa dön

PERFORMANS SORULARI

S.. Nansulate'in R-Değer'i var mıdır?

C. R-değeri ölçüm yöntemiyle ince film şeklindeki yalıtım ürünlerini hassas bir şekilde ölçmek mümkün değildir. R-değeri için kullanılan formül, genellikle 1 inç (25.4mm) kalınlığı baz almaktadır; ki bu 25.4 mm kalınlığın altındaki malzemelerle bu yöntemi kullanmanın doğru sonuç vermeyeceği anlamındadır. Nansulate® yeni bir teknoloji olup, ısı iletkenliği çok düşük bir malzemedir, ve ısı transferini azaltır, bu da ısıtma ve soğutmada kullanılan enerjinin azalmasını sağlar. İnce yalıtım malzemelerinin yalıtım yeteneğini ortaya koyabilecek daha doğru test yöntemleri de vardır; bunlardan birisi de “UNI EN ISO 8990:1990, the Standard Test Method for Steady-State Thermal Performance of Building Assemblies”'dir. The test measures many variables including thermal flow in watts through sections of wall material. Nansulate® kaplaması bağımsız bir laboratuvar tarafından bu standard yöntem ile test edilmiş ve duvardan ısı geçişini %34.8 oranında azalttığı belgelenmiştir. Bu konuda daha fazla bilgiye Isıl Veri Testleri Sayfasında bulabilirsiniz. Ve gerçek kullanım şartlarında ortaya çıkan performans için Endüstriyel, Yapısal, Yeşil Bina ve Örnek Uygulamalar sayfalarımıza bakabilirsiniz.

Diğer R-Değer Bilgisi: Bir çok insan, R-Değer'i'nin radyant (ışınım) ısı transferini ölçmediğini ve bu konuda bilgi vermediğini bilmez. Ancak bina ve konutlarda, ışınımla ısı transferi daha ön plandadır.

R-Değer'ini belirlemekte kullanılan testlerden birisi olan ASTM C518 testi, yaklaşık 45 sene önce 1963 yılında ortaya konulmuştur. Bu R-Değeri test standardı çok ince yalıtım ürünleri ve diğer yeni teknolojileri hassas bir şekilde ölçebilecek güncelleştirmeler yapılmamıştır.

S.: Nansulate®'ten ne tür bir ısı yalıtım kazancı bekleyebilirim?

C: Her uygulamadan alınacak sonuç, kullanıldığı yüzey ve ısıl ortama ve diğer etkenlere göre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Ürünümüzü konutlarında kullanan müşterilerimiz %20-40 arası enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmektedirler, ancak bu da yukarıda bahsedilen etmenlere bağlıdır. Örnek çalışmaları ve müşteri görüşlerini, yapısal örnek çalışmalar ve yapısal müşteri görüşleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

İstenen sonuç ve uygulamaya bağlı olarak, endüstriyel müşterilerimiz %10-25 arası enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmektedirler. Örnek çalışmaları ve müşteri görüşlerini, endüstriyel örnek çalışmalar ve endüstriyel müşteri görüşleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Isı transferinin doğası gereği, Nansulate® ile En düşük/En yüksek sıcaklıklarınız arasındaki fark ne kadar yüksekse, o kadar fazla fark görürsünüz. En düşük/En yüksek sıcaklıklarınız farkı ne kadar düşükse, o kadar az fark görürsünüz. Nansulate® ısı transferini tüm yönleriyle; (iletim, taşınım ve ışınım) azaltır. Nansulate®'in nasıl çalıştığı konusunda daha fazla bilgiyi Isı Verileri sayfamızda bulabilirsiniz.

S.. Sıcaklık farkını Infrared Thermometre ile ölçebilir miyim? Ne kadar süre sonra ölçebilirim?

C: Diğer kullanım alanlarının yanısıra, otomotiv motor parçalarının sıcaklık ölçümü için popüler bir yöntem olmasına rağmen, infrared(veyaz lazerli) termometreler, bizim ürünümüz gibi açık ve parlak yüzeylerde, emissivite faktörü nedeniyle, yanlış ölçüm değeri vermektedir. (bu konuda bazı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://ask.metafilter.com/54364/How-accurate-is-this-infrared-thermometer). Genelde müşterilerimize, ürünün kürleşmesi için en az 30 gün beklemelerini, ve yüzey sıcaklık ölçümü yapacaklarsa bunu yüzey sensörlü termometrelerle yapmalarını veya lazerli termometre ile kullanmak istiyorlarsa, küçük bir alanı mat siyah bir boya ile boyamalarını ve sıcaklık ölçümü için bu noktanın hedef alınmasını öneriyoruz. Biz testlerimiz için genellikle yüzey ölçüm sensörlü dijital termometre kullanıyoruz. Konutlarda Nansulate uygulamaları gibi, düşük sıcaklık farkları ölçülecek ise, ısıtma/soğutma yakıt sarfiyatlarını ölçmek, duvar sıcaklığını ölçmekten daha doğru bir enerji tasarrufu bilgisi verecektir.S.: NANSULATE HomeProtect ürününüzü satın aldım, ısı yalıtım özelliklerini görmek için 30 gün(tam kürleşme süresi) beklemem mi gerekiyor? Veya kaç gün sonra ısı yalıtımı özelliği ortaya çıkar?

C: Nansulate'in tam kürleşme süresi en az 30 gündür(ortam nemine bağlı olarak daha uzun olabilir), ve Nansulate'in tam yalıtım özelliği bu süre sonunda ortaya çıkar.Nansulate su-bazlı olduğu için, kürleşme sırasında içerisindeki fazla nem tamamen çıkmaktadır. 15 gün civarında bir fark görebiliyor olmanız gerekir ve tam kürleşme olana kadar iyileşme devam edecektir.

S. Nansulate® 'in U/V koruması var mıdır?

C: Evet, Nansulate® Translucent U/V koruma komponenti içermektedir..

S. Nansulate® yeraltında veya su içinde kullanılabilir mi?

C: Hayır. Nansulate®, yer altında veya su içerisinde çalışacak şekilde formüle edilmemiştir. Toprakla direk teması olmadığı durumlarda yer altında kullanılabilir.

S. Nansulate® korozyona karşı koruma sağlar mı?

C: Evet. Nansulate®'in muhteşem korozyon koruma özelliği vardır. Isı yalıtımı ve korozyon engelleme özelliğinin birlikte olması Nansulate® 'i devrimsel ürün yapan nedenlerden birisidir. Korozyon testi ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

S. Nansulate® ses ve su yalıtımı için kullanılabilir mi?

C: Hayır. Nansulate®, ses veya su yalıtımı ürünü amaçlı olarak tasarlanmamıştır.

S. Nansulate®'in performansını göstereceği sıcaklık aralığı nedir?

C:

Nansulate® Translucent High Heat:

-40ºC - +204ºC.

Nansulate® Translucent PT

-40ºC - +125ºC

Nansulate® Translucent GP

-40ºC - +125ºC

Nansulate® EPX4 & EPXK:

-18ºC - +232ºCS: Nansulate beton içerisine gömülen aluminyum plakaların korozyonunu engeller mi?

C: Nansulate Translucent PT, aluminyumun betondan dolayı korozyona uğramasını engeller. Ancak 3 kat Nansulate uygulanmalı ve betona yerleştirilmeden önce kürleşmesi için en az 30 gün(nemli ortamlarda daha uzun süre) beklenmesi gereklidir.

S. Nansulate® kondenzasyon ve küf oluşumunu engeller mi?

C:Nansulate® yalıtımı doğru uygulandığı zaman, yüzey sıcaklıkları daha iyi ayarlandığı için, kondenzasyon ve küfün azalmasını sağlar. Kondenzasyon için düşünülmesi gereken diğer faktörler, bir binadaki yüksek nem oranı, düşük oda sıcaklığı ve havalandırmadır.

S: Nansulate kondenzasyon problemlerimi çözer mi?

C: Nansulate, yüzey sıcaklıklarını daha makul düzeyde tutarak kondenzasyon oluşumunu azaltır. Kondenzasyon, ortam sıcaklığı, çiy noktası sıcaklığına geldiği zaman başlar. Çiy noktasını belirleyen unsurlar sıcaklık ve nem oranıdır. Kondenzasyonu tamamen engelleyip engellemesi, veya azaltması tamamen çiy noktası sıcaklığı ve yüzey sıcaklığının çiy noktası sıcaklığından ne kadar düşük olduğuna bağlıdır.

Örneğin, yüzey sıcaklığının 5-8ºC düşük olduğu çoğu duırumda, bu yüzeye Nansulate uygulaması kondenzasyonu yokeder. Diğer yandan yüzey sıcaklığı, çiy noktası sıcaklığından 15-20ºC daha düşükse, Nansulate kondenzasyonu tamamen kesemez, ama azaltır. Bu durumda kondenzasyonu gidermek için iki yöntem vardır, ısıtma yöntemiyle yüzey sıcaklığını 15-20ºC artırmak, veya odadaki nemi azaltarak, çiy noktası sıcaklığını düşürmektir.

S: Tekrar boyamak gerektiğini nasıl anlarım?

C: Nansulate'i bir film olarak hissedebildiğiniz sürece, Nansulate koruması devam ediyor demektir. Zamanla, çatlama veya soyulma olursa, bu tekrar kaplama gerektiğini işaret eder.

S: Nansulate havalandırma sistemimi olumsuz etkiler mi?

C: Hayır. Nansulate'in buhar geçirgenliği vardır ve bina “nefes” alabilir, binanın normal havalandırılmasına engel teşkil etmez.

S: Nansulate cam yünü veya taşyününe karşı nasıl karşılaştırılabilir?

C: Nansulate® yeni nesil bir ısı yalıtım teknolojisi olup, düşük ısı iletkenliği nedeniyle yalıtım sağlamaktadır. Çok ince bir film olması ve yüksek nem direnci nedeniyle, camyünü ve taşyününe göre ana faydalarından birisi, ürünün ve performansının kalıcılığının çok daha yüksek olmasıdır. Isı yalıtımı yanısıra, küf direnci, korozyon ve nem direnci de sağlamaktadır.

S: Nansulate®'in raf ömrü ne kadardır?

C: Nansulate® açılmamış durumda 2 yıllık raf ömrüne haizdir. Açıldıktan sonra hava sızdırma bir kapta 1 yıl içerisinde kullanılabilir. Nansulate® EPX için, açılmamış durumda, raf ömrü 1 yıldır.

S: Nansulate®, aluminyum bir tekne gövdesinde kondenzasyonu azaltabilir ve ısı yalıtımı sağlayabilir mi?

C: Evet, Aluminyum teknelerin gövdelerinin iç kısımlarında ısı yalıtımı ve kondenzasyon engelleme için Nansulate® Translucent PT ürünümüzü öneriyoruz. Nansulate, yüzey sıcaklıklarını ortam sıcaklıklarına daha yakın hale getirdiği için, kondenzasyonu da kontrol edilebilir hale getirir. Kondenzasyonun tamamen engellenmesi veya azaltılması çiy noktasına bağlıdır. Ürün hakkında detayli bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_PT.htm.

başa dön

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER

S. Nansulate® endüstriyel tesisimize en çok ne tür yarar sağlar?

C: Bir çok endüstride en maliyetli sorun, kazan, boru ve aksamların bakımıdır. Yalıtım-altı-korozyon(CUI)'a bir çok yalıtım malzemesi neden olabildiği için, tesislerde uğraşılan sorunlardan birisi de budur. Nansulate® eş zamanlı olarak ısı yalıtımı ve korozyon engelleme yaptığı için, bu sorunu giderir. Nansulate küf veya nemi bünyesinde barındırmayacaktır ve kondenzasyonu engelleyecektir. Bu konuda daha detaylı bilgi için Yalıtım-Altı-Korozyon(CUI) White Paper sayfamıza bakabilirsiniz.

S. Nansulate® işçi güvenliği ve bu konudaki kurallar konusunda ne tür yarar sağlar?

C: Birçok ülkede işçileri sıcak yüzeylerden, ve olası temaslardan dolayı oluşabilecek yanıklardan koruma amaçlı olarak, zorunlu koruyucu önlemlerin alınması öngörülmektedir. Nansulate®'i, yüzey sıcaklıklarını ciddi bir şekilde azalttığı için, iş yanık ve kazalarını önlemek amacıyla güvenlik kaplaması olarak ta kullanabilirsiniz. Sıcaklık fark tablosu için buraya tıklayınız.

S. İlaç tesisimizde izolasyon içindeki küf bizim için büyük bir problemdir. Nansulate® bize nasıl yarar sağlar?

C: Nansulate® uygulandığı yüzeye çok ince bir zar şeklinde yapıştığı için, içinde nem veya küf barındırmaz, ve etkin ısı yalıtımının getirdiği enerji tasarrufu yanısıra tesisinizin sağlıklı kalmasını sağlar. Nansulate GP'nin gıda-dışı ürünler için NSF kaydı bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için Çevresel Veriler sayfasını tıklayınız.

S: İçine buhar enjekte ettiğimiz basınçlı kabın içine veya dışına Nansulate® uygulanabilir mi?

C: İçinde devamlı buhar olacak bir basınçlı kabın dışına uygulama yapılmalıdır.

S: Nansulate® tekstil boyama makinasına içeriden uygulanabilir mi?

C: Boya makinalarına, su ile daimi temas olacağı için, içeriden uygulamayı önermiyoruz. Ürün, su ile daimi temasın olacağı durum ve yerlerde uygulanmamalıdır. Şu ana kadar yapılmış olan boya kazan uygulamaları, kazanların dışından yapılmıştır.

Fotoğraf Galerimiz' de Nansulate uygulaması yapılmış tekstil boya makinalarının ve diğer yüzeylerin fotoğraflarını bulabilirsiniz.   Ek olarak Global Processing dergisinde bir müşterimiz hakkında çıkan yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/globalprocessing_nov_dec2009.pdf

S. Nansulate® ile nasıl bir maddi kazanç sağlayabilirim?

C: Nansulate®, endüstriyel olarak kullanıldığında, bir çok yönden para tasarrufu yapmanızı sağlar. Nansulate®'in şeffaf olmasının getirdiği eşsiz avantaj nedeniyle, yalıtımı sökmeden görsel ve ultrasonik muayene yapmak mümkündür.

Nansulate®, ayrıca çok ince bir kaplama ile hem ısı yalıtımı hem de korozyon engelleme yapacağı için, ekipmanlarınızın ömrünü uzatır ve enerji verimliliği sağlar. Başka endüstrilerin Nansulate ile nasıl tasarruf sağladığı konusunda daha fazla bilgi için Endüstriyel Örnek Çalışmalar sayfamızı tıklayınız.

S:: Fabrikamızdaki karbon çelik borularda ciddi şekilde CUI (izolasyon altı korozyon) problemimiz var.

Yüksek sıcaklık uygulamaları için hangi ürünlerin seçilmesi konusunda profesyonel yardımınıza ihtiyacımız var.

C: Nansulate uygulamalarının, İzolasyon-altı-Korozyonu nasıl yok ettiği konusunda daha fazla bilgi için Yalıtım-altı-Korozyon(CUI) Beyaz Sayfa yı tıklayınız. Bu tür uygulamalar için birkaç farklı ürünümüz bulunmaktadır. Hangi ürünün daha uygun olduğu, yüzey sıcaklılarına bağlıdır.

125ºC altı uygulamalar için Nansulate PT ürünümüzü öneriyoruz. 125ºC-204ºC arası uygulamalar için Nansulate High Heat öneriyoruz. 232ºC için Nansulate EPX öneriyoruz.

S: Şirketimizin dış ortama maruz paslanmaz çelik baz istasyonlarında cihazlarımız bulunmaktadır. İstasyonlardaki cihazların çalışmasını etkileyen unsurlardan en önemlisi dışarıdaki güneş ışınlarıdır. Güneş ışığnı geri yansıtma yöntemiyle çalışan boyaları denemiş bulunuyoruz. Radyant ısıyı azaltmak için, Nansulate Translucent PT'yi radyant ısıyı yansıtan bir kaplama olarak, içerideki sıcaklığı azaltmak için kullanabilir miyiz?

C: Evet, Nansulate Translucent PT'yi sizin uygulama şartlarında, ısı transferini engellemek ve iç sıcaklığı düşürmek için kullanabilirsiniz. Nansulate''in içerisindeki etkin malzemenin ısı iletkenliği çok düşüktür ve yalıtım özelliği basit ışını geri yansıtma prensibine dayanmaz. Bu nedenle de istasyonun dış boya rengi önemli bir etken değildir.

S: Nansulate® uygulaması öncesinde borularımızın boyasını sökmemiz gerekiyor mu?

C: Hayır, mevcut boyanız yüzeye iyice yapışmışsa, ve herhangi bir yüzeyden ayrışma gözlemlenmiyorsa, boyanızı sökmenize gerek yoktur. Boyanızın su-bazlı akrilik boyalarla uyumlu olduğunu görmek için, küçük bir alanda denemenizi öneriyoruz.

S: Nansulate® yüzey sıcaklığı 100ºC üzerinde olan borulara uygulanabilir mi? Nansulate® uygulaması için sistemi durdurmak gerekiyor mu?

C: 100ºC'nin üzerinde yüzey sıcaklığı olan borularınıza, “sisleme” yöntemi ile uygulama yapabilirsiniz. Bu yöntem, This is described in the High Heat Uygulama Talimatları bölümünde açıklanmıştır. Bu yöntemle, boyanın yüzeye kabarmadan yapışmasını sağlayabilirsiniz. Sistemi durdurmanız gerekmez, ancak istenilen kalınlığa ulaşmak için daha fazla kat uygulamak gerekir.

S: Tekstil fabrikamızdaki buhar ve sıcak su hatları için doğru ürün Nansulate® Translucent High Heat midir?

C: Tekstil fabrikaları uygulamaları için ana ürün Nansulate® Translucent High Heat'tir. Ürün, 204ºC sıcaklığa dayanıklıdır, ve aynı zamanda neme ve korozyona karşı dirençlidir.

S: Tekstil fabrikamızdaki 500 m²'lik bir boru yüzey alanı ne kadar Nansulate® gereklidir?

C: 500 m² lik bir yüzey alanı için, önerilen minimum kalınlık olan 3-kat uygulamada, yaklaşık 36 galon Nansulate® gereklidir..

S: Nansulate® uygulaması için ne tür bir özel işçilik gerekmektedir?

C: Nansulate®, boya gibi fırça, rulo veya düşük basınçta boya spreyleme makinaları ile uygulanmaktadır. Başarılı bir uygulama için, yüzeyin temiz olduğundan, ve her katın 76-127 mikron kalınlıkta olduğundan emin olunuz. Uygulama talimatlarını burada bulabilirsiniz; Nansulate® Translucent High Heat.

Gerekli teknik yardım için, uygulama ekibinizin sorularını yanıtlamaktan memnunluk duyacağız.

S: Yüzey sıcaklıkları ve uygulanması gereken boya kat sayısı hakkında bilgileri nerede bulabilirim?

C: Yüzey sıcaklıkları ve uygulama katsayısı hakkındaki bilgilere buradan Temperature Gradient Chart, ulaşabilirsiniz.

S: Nansulate® sıcak kazanlara uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate®'i sıcak kazanlara uygulayabilirsiniz. 100ºC'nin üzerindeki kazanlar için, “sisleme” yöntemini öneriyoruz. , Bu yöntemle boyanın kabarmasını önleyebilirsiniz. Ürün boya spreyleme makinası ile çok ince katmanlar halinde uygulanmalıdır. Bu yöntemle, istenilen kalınlığa ulaşmak için daha çok kat uygulanması gerekmektedir. Bu yöntem, uygulama talimatları. bölümünde açıklanmıştır.

S: Nansulate® yer-altı ve yer-üstü boru hatlarına uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® boyaları, boru-hatlarının korozyondan korunması ve gerçekleştirdiği ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlaması konusunda çok etkindirler. Yer-üstü boru hatları için (yüzey sıcaklığı 125ºC'ye kadar), korozyon engelleme ve ısı yalıtımı amaçlı olarak, Nansulate® Translucent PT ürünümüz ile minimum 3 kat uygulama önermekteyiz
Yer-altı hatları içinse, 1 kat Nansulate® Translucent PT ve yaklaşık 3 mm Nansulate® EPX uygulanmasını öneriyoruz.

Yer-üstü boru hatları ile ilgili iki örnek çalışma hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.nansulate.com/pdf/CaseStudies/CaseStudy_Nukote_Pipeline.pdf
http://www.nansulate.com/pdf/CaseStudies/Nansulate_Over_AM6.pdf

S: Nansulate® EPX'te Part A ve Part B karıştırıldığında genleşme oluyor mu?

C: Hayır, Nansulate® EPX'te karışım sırasında veya uygulama sonrası kuruma aşamasında herhangi bir genleşme olmamaktadır. Bir galon ürün ile 3 mm kalınlıkta 2.3 m² alan kaplayabilirsiniz.

S: Sıcak su kazanlarında ısı kaybını en aza indirmek için Nansulate® EPX 5 cm kalınlıkta uygulanabilir mi?

C: Evet, istenildiği takdirde 5 cm veya daha fazla kalınlığa ulaşabilirsiniz. Her tür ısı yalıtımında, ilave bir ısı kaynağı olmaması durumunda, dış ve iç sıcaklıklar dengeye gelecektir, ancak ısının uzun süre kalması için, Nansulate® EPX kullanılabilir.

S: Nansulate® EPX 4 ve Nansulate® EPX K arasında ne fark vardır?

C: Nansulate® EPX 4'te ek olarak alev direnci bulunmakta, öte yandan Nansulate® EPX K'nın ısı tansfer direnci biraz daha yüksektir.

S: Nansulate® metal hortumlarda kondenzasyonu azaltır mı?

C: Evet, Nansulate® Translucent PT boyası, metal hortumlardaki kondenzasyon sorununu azaltmak ve ısı yalıtımı için kullanılabilir. Ürünün bir miktar esnekliği bulunmaktadır, ancak 45 derece açıya kadar bükülecek hortumlarda, ürün çatlayacağı için, kullanılmamalıdır. Bu durumda, mümkünse, uygulamanın hortum yerine sabitlendikten sonra yapılmasını öneriyoruz.

Ürünle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/Cutsheets/Nansulate_Translucent_PT_Cutsheet.pdf.

S: Nansulate® demirdökümlü kanalizasyon pompa aksamlarına pas koruması sağlar mı?

C: Döküm demir ürünleri için kullanılabilecek ürünümüz mevcuttur ce mükemmel korozyon direnci sağlamaktadır. Nansulate® Translucent PT, şeffaf, dayanıklı, uzun vadeli koruma sağlayan, ısı yalıtımı ve korozyon engelleme boyasıdır. Uygulama talimatını ve ürün özelliklerini burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_PT.htm. Not;, ürünü sadece korozyon engelleme amaçlı kullanmak istiyorsanız, iki kat kullanım yeterli olacaktır. Korozyon test bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz:: http://www.nansulate.com/corrosion_prevention_data.htm

S: Nansulate®, Gıda Tesisimizdeki Havalandırma Kanallarında oluşan kondenzasyon sorununu gidermek için güvenli midir?

C: Nansulate® Translucent GP, ısı yalıtımı ve küf direnci boyamızın olası gıda temasında zararsız olduğu konusunda NSF kaydı bulunmaktadır. Ürün bilgilerine ve uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_GP.htm.

S: Nansulate®'i süt depolama tanklarında kullanmak istiyoruz. Hangi Nansulate® ürününü önerirsiniz?

C: Süt depolama tankları için, gıda işlem alanlarında kullanıma uygunluğunu belirten, NSF kaydı olan, Nansulate® Translucent GP ürününü öneriyoruz. Ürün, ısı yalıtımı yanısıra küf direnci de sağlayacaktır. Ürün bilgilerine ve uygulama talimatına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_GP.htm. NSF kayıt bilgilerini burada bulabilirsiniz: http://www.nsf.org/usda/letters/138638.pdf

S: Nansulate®'i gemilerde kullanılan dizel motorların borularında uygulamayı düşünüyoruz. “Sisleme” yöntemini mi kullanmalıyız yoksa EPX bu iş için daha uygun bir ürün müdür?

C: Dizel motorların sıcak su borularında, Nansulate® High Heat ürününün “sisleme” yöntemi ile kullanımını öneriyoruz. Ürünün sıcaklık kullanım sınırı 204ºC'dir. Ürünle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_HH.htm,

Nansulate® EPX, metal yüzeyler için diğer bir seçenektir, ancak astar olarak en az 1 kat Nansulate® High Heat kullanılmalıdır. Kalınlığı nedeniyle, EPX “sisleme” yöntemi ile kullanılamaz. . Once the High Heat uygulandıktan ve yüzey sıcaklığı 100ºC'nin altına düşürüldükten sonra, 1.5-3 mm EPX ile ilave yalıtım sağlanabilir. Nansulate® EPX hakkında bilgilere, uygulama talimatına ve uygulama resimlerine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_epx_system.htm

S: 250ºC civarı sıcaklıklara maruz kalacak karbon çelikten mamul bir kazan için, yüksek ısı yalıtımı sağlayan bir boya arıyoruz. Kazanın dışına uygulayarak ısı iletimini sıfırlayacak bir boya var mıdır?

C: Nansulate® High Heat boyası, karbon çelik üzerine spreylenebilir, ancak sıcaklık üst sınırı 204ºC'dir. . Ürünün, bu sıcaklıktan yüksek sıcaklıklara uzun süreli maruz kalması ürünün bozulmasına neden olacaktır, ancak kısa süreli olarak sıcaklığın yükselmesi durumunda, ürünün dayanıklılığı bozulmayacaktır.

Isı iletimini tamamen sıfıra düşürecek bir boya bilmiyoruz, ancak ısı iletimini yüksek oranda azaltmakta Nansulate® ürünleri çok etkindir. Ürün bilgilerine ve uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_HH.htm Sıcaklık düşüş bilgilerine de buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/NansulateHH_Temp_Calc.pdf

Ürünlerimizin endüstriyel kullanımlarıyla ilgili bilgiler ve örnek çalışmalara da buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.nansulate.com/pdf/Nansulate_Industrial_Brochure.pdf

S: Nansulate®'i ahşap mekanlarda kullanmak istiyorum ama görünümünün değişmesini istemiyorum. Hangi Nansulate® ürününü tavsiye edersiniz?

C: Nansulate® Home Protect Clear Coat, uygulamanız için uygundur. İç mekanın görünümünü değiştirmeden ısı yalıtımı sağlayacaktır. Nansulate'in bir diğer faydası da, bünyesinde toz, nem ve küf barındırmamasıdır. Ürünün şeffaflığı konusunda bilgi edinmek için, değişik yüzeylerin Nansulate uygulanmış resimlerini inceleyebilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/app_nonmetal.pdf

S: İş için kullandığımız otomobillere Nanoboost™ uygulamasını düşünüyorum. En iyisi dıştan yapılan uygulama mıdır yoksa içten mi?

C: Aşınma direnci normal otomobil boyaları kadar yüksek olmayacağı için, Nanoboost™'un otomobil dış boyası olarak kulanılmasını önermiyoruz. Önerimiz, içeriden uygulama yapılması olacaktır.

S: Nansulate®'i alçı panel yapmadan önce, bodrum duvarlarına uygulayabilir miyim?

A: Evet, , Nansulate® HomeProtect ürününü bodrum duvarlarına uygulayabilirsiniz. Ancak, alçı panelle kaplamadan önce tam kürleşme için en az 30 gün beklenmesi gerekmektedir. Ürün, alçı panel üzerine de uygulanabilmektedir.

S: Çatımda nerelerde Nansulate® kullanabilirim?

C: Nansulate® çatı yalıtımında, çatı ve duvarlara uygulanarak kullanılmaktadır. Nansulate® bu bölgelerdeki ısı iletimini azaltmaktadır.

S: Enerji tasarrufu amaçlı olarak, kullanımda 220ºF yüzey sıcaklığına ulaşan Paslanmaz çelikten mamul konserve pişirme makinaları için uygun bir yalıtım ürünü arıyoruz.

C: Yüzey sıcaklıklarının 220ºF olduğu konserve pişirme makinalarında Nansulate® Translucent PT ısı yalıtım ve korozyon engelleme boyasını öneriyoruz. Bu ürün, ısıtma işlemlerinde gerekli enerji tasarrufunu sağlayacak ve yüzey sıcaklıklarını düşürecektir. Nansulate® PT'nin sıcaklık dayanımı 125ºC'ye kadardır, yüzey sıcaklıklarınızın daha yüksek olması durumunda önerimiz, 204ºC'ye kadar dayanıklı olan Nansulate® Translucent High Heat, kullanımı olacaktır.

S: Nansulate® EPX 4 jet-yangın direnci için test edildi mi?

C: Hayır. EPX 4 jet-yangın testine tabii tutulmamıştır. Şirket içi deneylerimiz tamamlanmış bulunmaktadır, ancak son raporlama için bağımsız kuruluşlara testler yaptırmaktayız. Halihazırda, alev alma ve yanmazlık testleri çalışmaları, bağımsız bir kuruluş tarafından yapılmaktadır.

S: Bir Poli-etilen tankı yalıtmak istiyoruz. Hangi Nansulate® ürününü önerirsiniz?

C: Poli-etilen tanklarda dış uygulama için Nansulate® GP. Ürünümüzü öneriyoruz. Önerilen kaplama minimum 3-kat uygulamadır.

S: Nansulate®'i dikey olarak boşaltarak, ekstrüde aluminyum yüzeyleri doldurmak mümkün müdür?

C: Nansulate boyaları, bu tür uygulamalar için uygun değildir. Ürünlerin en fazla 125 mikron film kalınlıklarında uygulanması gerekmektedir.

Ancak Nansulate® EPX, su-bazlı epoksi sistemimiz, bu türden bir uygulamada kullanılabilir. Ancak ürünün kuruyabilmesi için, hava alabileceği alan gereklidir. Yatay uygulamalarda, “dök ve katılaştır”(pour&set) yöntemi mümkündür.

başa dön

YAPI VE KONUTLAR

S. Evimde nerelere Nansulate® uygulayabilirim?


C: Nansulate®, evinizde veya binanızda bir çok yere uygulanabilir. Evinizin dış duvarlarına, tavanına, çatısına ve çatı katına Nansulate® uygulayarak, evinizin enerji verimliliğini artırabilirsiniz. Nansulate, ısı transferinin(iletim, taşınım ve ışınım) tümünü azaltacak bir engel oluşturur. Bir ev veya binadan ısı kaybı veya kazancı konusunda, radyant ısı transferi önemli faktörlerden birisidir. Nansulate'i, enerji giderlerinizi düşürmek için, çatı yalıtımı, boru yalıtımı, duvar yalıtımı, havalandırma kanalı yalıtımı vb. yerlerde kolaylıkla kullanılabilirsiniz..

Nansulate, enerji tüketimini azaltarak konut sahiplerinin para tasarrufu elde etmelerini sağlamaktadır.

Bir ev ya da binada Nansulate®'in ısı yalıtımı ve korozyon engelleme özelliğinin kullanılabileceği diğer yerler şunlardır; su ve kalorifer boruları, havalandırma kanalları, kombi, sıcak su şofben ve termosifonları...

S: Bir evi en iyi şekilde yalıtmak için, Nansulate®'i hem içeriden hem de dışarıdan mı uygulamam gerekiyor?

C: Nansulate® evin iç veya dış cephesinde kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz, uygulamayı her iki taraftan ziyade, duvarın sadece bir tarafına; içten veya dıştan yapmanızdır, her iki duvardan da uygulamanın yapıldığı bazı durumlarda yapı elemanı içerisinde kondenzasyon hapsolmaktadır. Evinizin yalıtım özelliğini artırmak istiyorsanız, ilave katmanlar uygulayabilirsiniz. Dış cephe uygulamaları için ürün ömrü 5-10 yıl arasıdır, iç cephe uygulamalarında ise ürün ömrü 10 yıldan fazladır.

Ürünlerimizi fırça, rulo veya boya spreyleme makinası ile kolaylıka uygulayabilirsiniz. Önerilen minimum uygulama 3 ayrı kat halindedir. Katlar arasında en az birer saat beklenmesi gerekmektedir. Son olarak, uygulanmış ürün en az 3 gün boyunca yağmura maruz bırakılmamalıdır.

S: Nansulate® ev ısıtma sistemi uygulamaları için uygun mudur?

C: Evet. Konut ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan ısıtma sistemleri ve boruları için kullanılabilecek iki ayrı ürünümüz bulunmaktadır. Bir ürünümüz 125ºC sıcaklığa kadar dayanıklıdır, diğeri ise 204ºC'ye kadar dayanıklıdır. Ürünlerin her ikisi de ısıtma sistemlerinde korozyon engelleme fonksiyonu yanısıra mükemmel ısı yalıtımı sağlar.

125ºC'ye kadar olan yüzeyler için, Nansulate® Translucent PT kullanabilirsiniz.
204ºC'ye kadar olan yüzeyler için, Nansulate® Translucent High Heat kullanabilirsiniz.

Ürünler, boya gibi fırça, rulo veya boya spreyleme makinaları ile uygulanmaktadır. Uygulama talimatlarını burada bulabilirsiniz.

S: Yerdeki döşemeyi söküp, betona uygulama yapabilir miyim?

C: Nansulate® son kat yer kaplaması olarak önerilmemektedir. Sizin durumunuzda, yerde mevcut olan bir kaplamayı kaldırıp, altına Nansulate uygulama yapılması sözkonusu ise, bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Ancak, kullandığınız yer kaplamasını(muşamba, parke, halı vs.) tekrar yerleştirmeden önce, Nansulate'in tam kürleşmesi için 30 gün beklemeniz gerekecektir. Ürünün uygulama sırasında yüzeye iyice yapıştığından, ve kuruduğundan emin olmanız gerekir. Tam kürleşme sonrasında, Nansulate üzerine istediğiniz yer kaplamasını yerleştirebilirsiniz.

S: Nansulate® duvarlara uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürünümüzü duvar ve tavanlarınızda kalıcı ve dayanıklı bir yalıtım yanısıra nem ve küfe karşı da direnç sağlamak için kullanabilirsiniz. Yapılan ISO testinde 3-kat uygulamanın ısı transferini %34.8 azalttığı ortaya konulmuştur.

Ürünün ev yalıtım uygulamalarındaki performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Yapı/Konut Örnek Çalışmalar ve Yapı/Konut Müşteri Görüşleri sayfalarımıza bakınız.

S: Nansulate® aluminyum kapı çercevelerindeki kondenzasyonu engelleyebilir mi?

C: Aluminyum kapıları Nansulate ile kaplayarak ilave yalıtım ve nem kontrolü sağlayabilirsiniz. Nansulate® yüzey sıcaklıklarını ortam sıcaklığına yakın tutarak, yüzeyde kondenzasyon oluşmasını engeller veya azaltır.

S: Nansulate® bir mekanın hava kalitesine ne tür bir katkı sağlar?

C: Nansulate hava kalitesinin iyileşmesini iki yolla sağlar.

#1, küf oluşumuna karşı dirençlidir.

#2, çok ince bir film tabakası ile yalıtım sağlayan teknolojisi nedeniyle, diğer bazı yalıtım malzemeleri gibi bünyesinde nem, küf, ve diğer zararlı içerik barındırmaz. Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

S: Nansulate®, laminat yer kaplamalarına uygulanabilir mi?

C: Nansulate®'in son kat yer kaplaması olarak kullanılmasını, devamlı ayak teması olmasının yaratacağı sorunlar nedeniyle önermiyoruz , ancak laminat yer kaplamasının üzerinde halı vb kullanılması durumunda, laminat parke üzerine uygulanmasında bir sakınca yoktur.

S: Nansulate® ısı kayıplarını iletim(conduction), taşınım(convention) ve/veya ışınım(radiation) yoluyla mı azaltmaktadır? Bu durumda, Nansulate® ısı kaybını ne denli azaltabilir?

C: Nansulate® bir duvarın ısı yalıtımını, duvardan ısı geçişini engelleyerek sağlamaktadır. ISO Standard 8990:1999 for Thermal Performance of Building Assemblies standardı doğrultusunda yapılan testte, Nansulate® ile 3 kat uygulama yapılan duvardan ısı geçişinin %34.8 azaldığı belgelendirilmiştir. Detaylı bilgileri Termal Test Verileri sayfamızda bulabilirsiniz.S. İç sıcaklıklarda ne kadar fark elde edebilirim?

C: Konutlarda ve işyerlerinde, iç sıcaklıklar genellikle termostat kontrolü altında belirli bir sıcaklığa ayarlanmıştır. Bu nedenle, ısı yalıtımın faydasını, aynı sıcaklığı tutmak için kullandığınız enerji miktarı ile belirleyebilirsiniz.

Konut/Yapı müşterilerimiz %20-40 aralığında enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmektedirler. Sağlanan enerji tasarrufu, nasıl bir yalıtım yapıldığına bağlı değişkenlik gösterir. Örnek çalışmaları residential case studies ve müşteri görüşlerini residential testimonials burada bulabilirsiniz

S: Açık hava uygulamaları için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

C: Her hangi bir dış cephe uygulaması veya boya projesinde hava sıcaklığı ve şartları çok önemlidir. Bizim ürünümüz uygulandıktan sonra en az 25-30 gün boyunca donma sıcaklığına maruz kalmamalıdır. Gece veya gündüz, donma sıcaklığına yakın sıcaklıklarda uygulama yapılmamalıdır. Dış cephe için en uygun uygulama sıcaklığı 10ºC-30ºC arasıdır. Yağmur da önemli bir faktör olup, ürünün yaklaşık 3 gün boyunca yağmur veya kondenzasyona maruz kalmaması gereklidir.

Dış cephe boyama teknikleri konusunda daha fazla bilgiyi aşağıdaki sitelerde bulabilirsiniz:

Lowes Exterior Painting Tips
Ideas - Reliable Remodeler

S: Nansulate®, yüzme havuzlarında uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® yüzme havuzlarının dış duvarlarına uygulanabilir, bunun için Nansulate® Translucent GP, ürünümüzü öneriyoruz. Ürün, ısı yalıtımı yanısıra, uv dayanımı, nem ve küf direnci de sağlayacaktır.

S: Beton çatı için hangi Nansulate® ürününü öneriyorsunuz?

C: Beton çatınız için, Nansulate® Crystal, şeffaf çatı kaplama boyamızı öneriyoruz. http://www.nansulate.com/insulating_roof_coatings.htm. Nansulate® Crystal, ısı yalıtımı yanısıra uv dayanıklılığı ve küf ve nem direnci de sağlar.

S: Nansulate® tuğlaya uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® HomeProtect Clear Coat, tuğlalara uygulanabilir. Tuğla yüzeyine yapılan uygulamanın resmini burada bulabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/app_nonmetal.pdf. Nansulate® ısı iletimin engelleyerek çalışmaktadır, bu nedenle kışın ısıyı binanın içinde, yazın ise, ısıyı binanın dışında tutmaya çalışır. Nem engeli olarak çalışmaz.

S: Nansulate® Crystal, bitümlü veya camelyaflı çatı shingle'ları üzerine uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® Crystal şeffat çatı yalıtım boyasını bitümlü veya camelyaflı çatı shingle'ları üzerine uygulayabilirsiniz.

S: Nansulate® siding üzerine uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® siding üzerine uygulanabilir. Bu iş için, Nansulate® HomeProtect Clear Coat. Ürünümüzü öneriyoruz.

S: Nansulate®, Canvas üzerine uygulanabilir mi?

C: Nansulate®, kumaş gibi esnek malzemelerde kullanıma uygun değildir, kumaşın bükülmesi nedeniyle üründe çatlaklar oluşacaktır. Ancak, ürününüz gergin halde duracak, ve önemli ölçüde esneme yaşamayacaksa, bu durumda Nansulate'i kullanmak mümkündür. Bu tür bir yüzey için boya spreyleme makinası için uygulama yapılmasını öneriyoruz.

S: Nansulate® plastiğe uygulanabilir mi?

C: Evet, Nansulate® plastik yüzeylerde kullanılabilr ve tam kuruma için en az 3 gün beklenmesini öneriyoruz.

S: Elastik çatı kaplama boyanız mevcut mu?

C: Elastik çatı kaplama ürünümüz yoktur, bizim ürünümüz akrilik bazlı ısı yalıtım çatı kaplamasıdır. Nansulate® Crystal, şeffaf bir ısı yalıtım kaplaması olup, bir çok farklı yüzeye uygulanabilmekte, ve bu yüzeyleri uv, küf ve nemden korumaktadır. Çatı uygulama resimlerine buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.nansulate.com/green_projects_roofcoating.htm. Ürün bilgileri ve uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: www.nansulateroof.com

S: Başka bir boya üzerine uygulandığında Nansulate® etkinliğini sürdürebilecek midir?

C: Ürünlerimiz, başka bir boya üzerinde kullanıldığında da etkindir. Ancak Nansulate® üzerini başka bir boya ile kaplayacaksanız, su bazlı boya kullanmanız durumunda, en az 3 gün, su-bazlı olmayan boya kullanmanız durumunda ise, ürünün tam kürleşmesi için en az 30 gün beklemenizi öneriyoruz.

Ürünlerimiz, genelde diğer su bazlı boyalarla uyumlu olup, herhangi bir yapışma ma sorunu ortaya çıkmamaktadır. Ancak, emin olmanız için, küçük bir alanda deneme yapmanızı ve 3 gün bekleyip, ürün yüzeyinde çatlama veya soyulma olup olmadığından emin olmanızı öneriyoruz.

S: Nansulate® galvanize metal havalandırma kanallarına uygulanabilir mi?

C: Evet, galvanize metal havalandırma kanalları için ürünümüz bulunmaktadır; Nansulate® Translucent PT ısı yalıtımı ve korozyon koruyucu boyamız. Nansulate® Translucent PT ürün özellikleri ve uygulama talimatları, ve resimlere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_PT.htm

S: Katedral tipi tavanlarda hangi Nansulate® ürününü öneriyorsunuz?

C: Katedral tipi tavanlarda, tavandan ısı transferini azaltmak için Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürünümüzü öneriyoruz. Konut müşterilerimiz, yapılan uygulamaya bağlı olarak, %20-40 arası enerji tasarrufu sağladıklarını bildirmektedirler. Başkalarının Nansulate® deneyimleri hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_residential_casestudies.htm. Nansulate®'in katedral çatıda kullanıldığı yerde ürün görünümünün ne denli şeffaf olduğunu bu resimlerde görebilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/app_nonmetal.pdf. Ürün, fırça, rulo veya boya spreyleme makinaları ile kolaylıka uygulanabilmektedir. Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürün bilgilerine ve uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_homeprotect_clearcoat.htm.

S: Nansulate® Crystal, asphalt shingle'ların görünümünü değiştirir mi?

C: Hayır, Nansulate Crystal asphalt shingle'ların görünümünde önemli bir değişikliğe neden olmaz. 3 yıl önce yapılmış olan asphalt shingle üzeri Nansulate® boyası fotoğraflarına buradan bakabilirsiniz: http://www.nansulate.com/green_projects_roofcoating.htm. Müşterimiz, Nansulate Crystal'ın, shingle'ı dış etkenlerden ve bozulmaktan koruduğunu söylemiştir.

Asphalt shingle üzeri uygulamanın daha yüksek çözünürlükteki resmine buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/images/Nansulate_Crystal_shingle.jpg

Alttaki çatı malzemesinin nemden nasıl korunduğunu gösterir bir resme de buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/images/moistureontile.jpg

S: Müşterilerimizin birinde metal çatıdan su kaçağı olmaktadır. Ürününüz bu sorunu giderir mi?

C: Metal Çatılar için, Nansulate® Translucent PT ürünümüzü öneriyoruz. Bu ürün, ısı yalıtımı yanısıra, nem direnci ve korozyon koruması sağlayacaktır. Ürün, su geçirmezlik ürünü olarak tasarlanmamıştır. Herhangi bir akıntı sorununun, Nansulate uygulaması yapılmadan önce giderilmesi gereklidir.. Nansulate® Translucent PT ürün bilgileri ve uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_PT.htm

S: 10 tonluk su deposunu yalıtmak istiyorum. Hangi Nansulate® ürününüzü önerirsiniz?

C: 10 tonluk su deposu yalıtımı için Nansulate® Translucent PT (metal yüzeyler için) veya Nansulate® Translucent GP (metal olmayan yüzeyler için) öneriyoruz. Her iki ürün de, ısı yalıtımı yanısıra, nem,küf ve korozyon direnci sağlayacaktır.

Ürünlerle ilgili bilgileri, uygulama talimatlarını ve uygulanmış ürün resimlerini burada bulabilirsiniz:
http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_PT.htm
http://www.nansulate.com/nansulate_translucent_GP.htm

S: Nansulate® boyalı veya vernikli çam tavanlara uygulanabilir mi?

C: Yapışmanın düzgün olduğunu görmek için, küçük bir alanda deneme yapmanızı öneriyoruz. 1-2 saat arayla yapılan uygulamadan sonra, en az 3 gün beklemenizi, ve ürünün iyice yapışıp yapışmadığını izlemenizi öneriyoruz. Üründe soyulma, çatlama gibi herhangi bir sorun görünmüyorsa, Nansulate boyanıza, ya da verniğinize uyumlu demektir. Herhangi bir sorun var ise, Nansulate uygulamak için, alttaki kaplamayı kaldırmanız gerekecektir. Bu uygulama için Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürünümüzü öneriyoruz.

S: Nansulate, alçı panellere uygulanabilir mi, astar kullanmam gerekir mi?

C: Evet, Nansulate®'i temiz ve tamamen kuru alçı panel yüzeylerine uygulayabilirsiniz. Bu uygulama için Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürünümüzü öneriyoruz.

S: Isıtma sistemimizin boruları camyünü ile yalıtılmış ama dökülmekte, yerine Nansulate kullanabilir miyim?

C: Bu tür uygulamalar için, Nansulate® Transcluent PT (125ºC'ye kadar dayanıklı) veya Nansulate® Translucent High Heat (204ºC'ye kadar dayanıklı) ürünümüzü öneriyoruz.. Her iki ürün de, camyünü yerine kullanılabilir, ve ısı yalıtım özelliğini zamanla bozulma göstermeden gerçekleştirecektir. Nansulate®, toz, nem, küf vb.yi bünyesinde barınmadığı için, diğer bazı yalıtım ürünleri gibi zamanla etkisini kaybetmeyecektir. Uygulama talimatlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.nansulate.com/pdf/application_instructions.pdf.

S: Yeni Zelanda'da yaşıyorum ve Nansulate®'i garaj kapısına uygulamak istiyorum, ancak garaj kapısı bölümler halinde katlanır bir kapı. Ürününüz, bu tür bir uygulama için uygun mudur?

C: Evet,Nansulate® ısı yalıtımı ve korozyon koruması için, garaj kapılarında kullanılabilir. Öncelikle kapıdaki boyayla uyumlu olup olmadığını görmek için küçük bir alanda deneme yapmanızı öneriyoruz. Bu durumda uygulama sonrasında 72 saat bekleyiniz, ve ürün yüzeyinde çatlama veya soyulma olup olmadığından emin olunuz. Ayrıca, uygulamanın sadece bükülmeye maruz kalmayan bölgelerde yapıldığından emin olunuz. Bu uygulama için Nansulate® HomeProtect Clear Coat ürünümüzü öneriyoruz. 

başa dön

MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ HAKKINDA SORULAR

S: Ürün hakkında müşterileriniz neler söylediler?

C: Bir müşterimizin görüşleri:

Evelyne Tinkl, Mohnton, Pennsylvania, USA:

1) Neden Nansulate®'i seçtiniz?(Çözmeye veya iyileştirmeye çalıştığınız konu neydi)

Benim sorunum duvar yalıtımı olmayan 80 yıllık bir bina. İç duvarların çoğu alçı, duvarları yıkmadan, ve kendimin yapabileceği bir ısı yalıtım ürünü arıyordum. Nansulate'i buldum. Önce iki odada test uygulaması yaptım. Nansulate öncesinde odaya girdiğimde ısı dalgalarının gelişini hissedebiliyordum, ana Nansulate sonrasında değil. Daha sonra, evin tüm dışa bakan cephelerin yalıtımı konusunda sizden gelen e-posta doğrultusunda, bunun iyi bir fikir olduğunu düşündüm, ve olay her defasında bir odayı yaparak, tek başıma altından kalkabileceğim bir projeye dönüştü. Bazı ölçüm ve hesaplamalar sonucunda, fiyatın da makul olduğu sonucuna vardım.

2) Nansulate®'i nereye uyguladınız?

Nansulate'i evin içine ve dış duvarlara uyguladım. Her seferde sadece bir odada uygulama yaparak tüm evi tamamladım.


3) Nansulate® size ne sağladı? (Sonuçlarınız neydi)

Isıtma giderlerini bir tablo olarak hazırlarım ve şu ana kadar, daha uzun ve sert bir kış geçirmemize rağmen, geçen seneye oranla %20 daha az enerji kullanmışız. Gündüz için evin sıcaklığını 2 F, gece içinse 4F artırmamı da dikkate almak lazım! Bu kış daha rahat geçti ve mutluyum.

4) Başka yazmak istediğiniz yorumlar:

Ben şeffaf yarı-parlak ürünü kullandım, bazı odalarda Nansulate sonrası boya yaptım, ve bazılarında(banyo, mutfak) Nansulate'i son kat olarak bıraktım. Ayrıca çatı merdivenlerini de Nansulate ile kapladım, ahşabın Nansulate sayesindeki güzel görünümü de şaşırtıcı.Letter to our Michigan Independent Sales Representative, Douglas Drew of Green Earth Coatings

Nansulate ürününden memnuniyetimi anlatmak için birkaç satır yazacağım. Kız arkadaşımla birlikte, Detroit'te 1890'lardan kalma eski bir evde oturuyoruz ve evin ısıtma giderleri çok yüksek. Biraz araştırmadan sonra, “yeşil” inşaat işleri yapan Green Earth Coatings firmasına ulaştım. Firma sahibi Doug, bize Nansulate kullanmamızı önerdi.

Eski bir brülör ve ısıtma sistemine sahip olduğumuz için, üst katı ısıtmakta çektiğimiz zorluğu aşmak ümidiyle üst kata Nansulate uyguladık. Ürünün uygulaması kolaydı(kendimiz yaptık), ve sonuçlar neredeyse çabucak çıktı. Yukarıya daha fazla ısı pompalamadan daha sabit ve kalıcı bir sıcaklık ve ortam elde ettik.

Nansulate ürünlerini ve Green Earth Coatings firmasını evini daha rahat bir ortama kavuşturmak ve ısıtma giderlerinde tasarruf sağlamak isteyen herkese önemle tavsiye ederim.

Saygılarımızla,
Michael Field and Nicole Conaway
Detroit,MI, USANAKLİYE SORULARI

S: Nansulate® ürünleri için nakliye kısıtlamaları var mıdır?

C: Tüm Nansulate® ürünleri (Nansulate® EPX - Part B hariç) zararsızdırlar. Bu nedenle de, nakliye için herhangi bir kısıtlama yoktur.

Sadece Nansulate® EPX4 ve EPXK Part B kısmı için tehlike sınıflandırması vardır - Hazard classification Class 8, Packaging Class III, corrosive.TEŞVİK SORULARI

S: Nansulate kullanımı için herhangi bir devlet desteği var mıdır?

C: Elektrik Etüd İdaresi'nin Verimlilik Artırıcı Proje Destekleri bulunmaktadır. Bu kapsamda, 500.000 TL'ye kadar yapılan VAP yatırımlarının 100.000 TL'ye kadarlık bölümü, uygun bulunan projeler için, destek olarak ödenmektedir. Ayrıca ürün geliştirme faaliyetlerinde Nansulate kullanımı ile ortaya çıkarılabilecek yeni enerji tasarruflu ürünler ve uygulamaları, diğer kategorilerde de destek alınmasını sağlayabilir. .ÇEŞİTLİ SORULAR

S: Nansulate seramik bazlı boyalardan birisi midir?

C: Hayır. Nansulate teknolojisi seramik boyalarda kullanılan teknolojiden farklıdır.

Seramik boyaların çoğu, izolasyon özelliğini, ihtiva ettiği küçük cam kürecikler veya içinde hava olan seramik mikro-küreciklerden, ve beyaz veya açık renkli yüzeylerin güneş ışığını yüksek yansıtma özelliğinden almakta olması nedeniyle, içeriden daha çok dışarıdan kullanıldığında etkinlik göstermektedirler. Nansulate'in eşsiz Hydro-NM-Oxide malzemesi, mikro boyutlarda olup, içerisinde ısı transferini engelleyen, ve çok ince bir yalıtım malzemesi olmasını sağlayan, gerektiğinde başka malzemelerin arasında kullanıldığında dahi performans gösteren, nano boyutta iç mimari yapı bulunmaktadır. Diğer faydaları ise düşük VOC'lı bir boya olarak, nem, küf, ve korozyon dirençli olmasıdır. Boyalarımız, şeffaf olduğu için, kullanıldığı yüzeylerin görünümünü değiştirmemektedir. Nansulate'in nasıl yalıtım yaptığı konusunda, bizim Isıl Veriler Sayfasına bakabilirsiniz.

S: Nansulate® bağımsız test laboratuvarlarınca test edilmiş midir?

C: Evet, bazı bağımsız test laboratuvarları, üniversite ve hükümet laboratuvarlarınca bir çok ASTM, ISO ve diğer standardlarda testler ürünlerimiz üzerinde yapılmıştır. Ürün test verileriyle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz; Test Verileri.

Diğer test verilerine ise buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.nansulate.com/thermal_insulation_data.htm
http://www.nansulate.com/pdf/CFE_Nansulate_Report_Eng.pdf
http://www.nansulate.com/mold_resistance_data.htm
http://www.nansulate.com/corrosion_prevention_data.htm
http://www.nsf.org/usda/letters/138638.pdf
http://www.nansulate.com/pdf/NansulateCoatingReport-Clear.pdf

S: Hangi NASCAR yarış ekibi Nansulate ürünlerini kullanıyor?

C: Üç büyük NASCAR yarış takımının Nansulate kullanmasından memnuniyet duymakla beraber, onların rekabet avantajını ellerinde tutmak istemeleri nedeniyle isimlerinin gizli kalması isteğine saygı duyuyoruz. Nansulate'in onların araçlarının daha verimli çalışmasını sağlaması, ve sürücülerini daha serin tutması bilgisinin ışığında, teknolojimiz ve bu teknoloji arkasındaki insanlarla gurur duyuyoruz.

S: Hangi endüstrilerde Nansulate® kullanılmaktadır?

C: Nansulate® boyaları ısı yalıtımı yanısıra, korozyon engelleme, küf direnci, kimyasal direnci, alev alma direnci, kurşun emisyonu engelleme gibi diğer özellikleri nedeniyle çeşitli endüstrilerde, ticari ve konutsal yapılarda kullanılmaktadır. Ürünler, ince bir film tabakası ile ısı yalıtımı sağlamakta, ısıtma ve soğutma giderlerinde enerji tasarrufu sağlanmasına katkıda bulunmaktadırlar.


Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgileri Nansulate® Boyalar Kataloğu'nda bulabilirsiniz:
http://www.nansulate.com/pdf/Nansulate_Industrial_Brochure.pdf

S: Nansulate®'i piyasadan satın almak mümkün mü?

C: Ürünlerimizin kullanıcılarımıza her hangi bir müdahale görmeden ulaştırılması gerekliliği nedeniyle, ürünler şimdilik sadece İstanbul merkezimizden satılmaktadır, ürünlerimizi yakında oluşturulacak olan şehir/bölge bayilerimizden temin etmeniz mümkün olacaktır.

S: Nansulate® ürünleri florlu mudur?

C: Nansulate® ürünleri florlu değildir.

S: Industrial Nanotech Inc. hakkında finansal raporlar veya diğer yatırım bilgilerini nereden bulabilirim?

C: The Cervelle Group'taki Yatırımcı İlişkileri ekibimizi arayabilirsiniz, ekibimiz şirketimiz hakkında bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır. İletişim bilgileri aşağıdadır:

Investor Relations:
The Cervelle Group, LLC
Rob Karbowsky, 407-475-9966 ext. 227
rob@thecervellegroup.com

başa dön

Nansulate® Patentli olup teknolojisi U.S. ve Uluslararası Patent koruması altındadır.

© Copyright 2014 Industrial Nanotech, Inc. All Rights Reserved. Nansulate® is a registered trademark of Industrial Nanotech, Inc.
For more information Contact Us.
- Read our Privacy Policy

 

USGBC Member

 

 

 

 

 

 

 

 
Home About Industrial Nanotech Nansulate Products Purchase Nansulate Downloads - brochures, data sheets, and more Nansulate in the News Projects Gallery NanoPioneer Community Contact Nansulate Customer Service